خانه / اخبار مركز / بررسی سیره اخلاقی تربیتی حضرت امام خمینی(ره)

بررسی سیره اخلاقی تربیتی حضرت امام خمینی(ره)

1

مرکز الگوسازی رفتار اسلامی مسطر در جدیدترین رویکرد خود به بررسی ابعاد شخصیتی امام خمینی‌(ره) از منظر تربیتی پرداخته است.
استاد کامل عنوان نوشته‌ای است به قلم مهدی علمی دانشور که در بخشی از آن می‌خوانیم: «ولایت و نفس استاد، روحانی و ملکوتی است و نفس سالک راه نرفته، آلوده و خراب. اگر سالک در ولایت استاد درآید، نفس استاد در وجودش، رهبر می‌شود و اگر به اراده و اختیار خود عمل کند، خودش رهبر خودش می‌شود».
نویسنده این نوشتار تنها راه خارج شدن از جامعه‌ای که به سمت بی‌اخلاقی در حال شتاب است، الگوگیری از سیره اخلاقی علمایی چون حضرت امام خمینی‌(ره) می‌داند و تصریح می‌کند: «اعتراف سختی است که امروز بگوییم بهره بسیار ناچیزی از بزرگان دیارمان برده‌ایم».
درباره زندگی عنوان مطلبی است از مهدی یزدی که سطرهایی از زندگی امام خمینی‌(ره) را در خود جای داده است و تولد، تحصیلات ابتدایی سید روح‌الله، روحیه سلحشوری در کودکی و نوجوانی، کودکانه‌های سید روح الله، اداامه تحصیل در قم، آغاز تدریس، جلسات درس اخلاق و عرفان امام از مهم‌ترین مطالب آن است.
در بخشی از این نوشتار آمده است: «امام خمینی‌(ره) شخصیت بزرگی بود که زندگی پرباش دارای ابعاد فراوانی است و هر یک از این ابعاد می‌تواند موضوعی باشد برای تألیف کتاب‌های متعدد؛ یکی از مهم‌ترین ابعاد زندگی امام خمینی‌(ره)، سیره تربیتی ایشان است که گزیده‌گویی در این با، کار دشواری است، زیرا از لحظه لحظه زندگی این مرد بزرگ می‌توان نکات ارزشمند تربیتی را دریافت.»
سطر دوم نوشتاری بر اندیشه عبادی معنوی امام خمینی‌(ره) به قلم کاظم میرزایی است که به بیان روش‌های خاص تربیتی امام راحل در عبادت مانند یاد خدا، مصداق‌های ذکر، نماز، اهتمام به نماز اول وقت، نماز جماعت، آرامش در پرتو ذکر، توبه، شرایط توبه، دعا و مناجات، توکل و تفویض امور خدا، توسل و زیارت و مرگ‌اندیشی می‌پردازد
سطرح سوم نوشتاری بر اندیشه اجتماعی سیاسی امام خمینی‌(ره) به قلم مهدی علمی دانشور است که در آن می‌خوانیم: «تقویت باور به نظام سیاسی اسلام، جایگاه عمل به تکلیف و شناخت وظایف مهم و استراتژیک، تقویت روحیه وحدت در بین مردم، شخصیت ایرانی اسلامی و آرمان‌خواهی، وظیفه مسؤولان در قبال ترویج عدالت و اهمیت به نقش مردم و مستضعفین».
در این کتابچه، مصاحبه‌ ای با خانم دکتر طباطبایی، عروس امام خمینی(ره) در خصوص، شناخت بیشتر و بهتر عرفان امام خمینی(ره) صورت گرفته است

درباره ی mestar

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *