خانه / اخبار مركز / مرکز الگوسازی رفتار اسلامی مسطر

مرکز الگوسازی رفتار اسلامی مسطر

1اسلام در تاریخ درخشان خود شخصیت هایی بزرگ در حوزه علم و معرفت به جهانیان معرفی نموده است. آنان علاوه بر قلمرو جوامع اسلامی بلکه جامعه جهانی را با وجود نورانی و تفکرات عمیق خویش رونق بخشیده اند و در آسمان انسانیت به زیبایی درخشیده اند.
چهره های ماندگار جهان اسلام همچون انبیاء و اوصیای الهی تجلی و الهام بخش جامعه بوده اند و گستره عالم در پرتو تعالیم آنان بال و پر گرفته¬ و در آسمان اندیشه و معرفت به پرواز در آمده اند.
عالمان و فرهیختگان به عنوان جانشینان اوصیای الهی در دو جهت خدمات شایان و ارزشمندی به جامعه بشری ارائه نموده اند:
جهت نخست: تبیین و تشریح حقایق علمی و معنوی می¬باشد. زیرا افراد عادی به راحتی نمی توانند این حقایق را بیابند و نسبت به آنان معرفت پیدا کنند.
جهت دوم: ارائه مسیری روشن و هموار است تا آحاد جامعه بتوانند در پرتو تعلیم و تربیت آنان راه را شناخته و در مسیر درست و صحیح گام بردارند.
آشنایی با مرکز:
در سال ۱۳۹۰ «مرکز الگوسازی رفتار اسلامی مسطر» با هدف آشنایی خانواده‌ها، جوانان و کودکان با سیره تربیتی- اخلاقی عالمان دینی تاسیس گردید تا از این رهگذر گامی در راستای نهادینه‌سازی تربیت اخلاقی بردارند. مبنای این مرکز معرفی الگوی‌های موفق علمای اسلام است تا افراد مختلف جامعه با شناخت بزرگ مردان الهی و الگوگیری از آنان بتوانند مسیر علمی و عملی خود را تقویت نمایند و با دو بال علم و عمل به سعادت وکمال نائل گردند.
این مرکز، در سال ۱۳۹۳ با عنوان «فیروزه ناب سپهر ولایت» در اداره “ثبت موسسات غیرتجاری استان قم” ثبت گردید. لازم به ذکر است این مرکز به دلیل دانش بنیان بودن ماهیت خود با همین نام در مرکز رشد علوم انسانی پارک علم و فن آوری استان قم نیز موفق به اخذ مجوز گردیده است.
ارکان مرکز و اهداف آن:
این مرکز در چهار گروه: “مشاوره و راهنمایی”؛ “برنامه‌ریزی تربیتی”؛ “تولید و نشر” و “امور اجرایی و چاپ” تشکیل گردیده است تا از این رهگذر به اهداف خود نائل گردد:
۱- گروه مشاوره و راهنمایی:
این گروه به منظور تامین وتحقق صحیح اهداف مرکز، جلسات مستمری با متخصصان و صاحبان فکر و اندیشه در حوزه اخلاق و تربیت برگزار می¬نماید و ثمره و نتایج آن به گروه ارزیابی تربیتی ارسال می-شود.
۲- گروه ارزیابی تربیتی:
بدیهی است نهادینه کردن الگوهای اخلاقی و تربیتی در جامعه از طریق سیاستگذاری، برنامه‌ریزی و اجرای مناسب برنامه‌های تربیتی میسر و محقق می‌شود. از این رو مرکز با استفاده از گروه ارزیابی تربیتی خود بوسیله ارزیابی، وضعیت‌شناسی و نظرسنجی و بررسی مستندات مشاوره‌ها به مقصد و مطلوب نهایی خویش نائل می¬گردد.
۳- گروه تولید و تألیف:
این گروه باتوجه به نیازسنجی‌های صورت گرفته توسط گروه ارزیابی تربیتی و با همکاری مولفین و نویسندگان مطرح کشوری و مد نظر قرار دادن گروه‌های مخاطب، اقدام به تولید محصولات در دو رده سنی؛ جوانان (مسطر) و کودکان (فیرزوه) می‌کند.
۳-۱- محصولات مسطر:
بی تردید از آنجا که “الگوسازی” یکی از روش های تربیت می باشد. ضروری است نخبگان و اندیشمندان در این حوزه حضوری فعال و مستمر داشته باشند و علما را به عنوان الگو و اسوه در تربیت معرفی نمایند. در این راستا محصولات مسطر برای جوانان می‌کوشد با فراهم ساختن شرایط مساعد و مطلوب، زمینه الگوپذیری جوانان از سیره تربیتی-اخلاقی عالمان دین را به وجود آورد. این مرکز بر آن است محصولات مسطر را برای جوانان در قالب طرح “جامع معرفی بزرگان و مفاخر دینی جهان اسلام” در حوزه تهذیب و اخلاق با هدف تأثیرگذاری نهادینه کند.
۳-۲- محصولات فیروزه
دوران کودکی مهم ترین مرحله شکل گیری فرهنگ و اعتقادات است. طبق نظر اندیشمندان حوزه روانشناسی کودک، ارتباطات؛ ۹۰ درصد شخصیت کودک را در بزرگسالی رقم می زند.
با توجه به اهمیت دوران کودکی، استفاده از مفاهیم اسلامی و کاربردی نمودن آنها از وظایف اساسی این مرکز به شمار می¬رود. از این‌رو «مرکز الگوسازی رفتار اسلامی مسطر» در نظر دارد با رویکرد سیره تربیتی علمای اسلام محصولاتی با نام «فیرزوه» در جهت رشد شخصیت اخلاقی کودکان تولید نماید تا در حوزه اخلاق و تربیت برای کودکان و جوانان اثرگذار باشد.
۴- گروه چاپ و نشر:
تجربه مرکز نشان داده است در حوزه بصری، “اقناع نسبت به محتوا” اولویت اول برای کودکان قرار دارد. براین اساس مرکز درصدد آن است از بهترین و مجهزترین دستگاههای پیشرفته؛ لیتوگرافی، دستگاه‌های ماشین چاپ دو ورقی دو رو چاپگ، هشت رنگ با برج ورنی؛ دستگاه های مدرن چاپ فلکس و گرافی جهت چاپ برای کتابهای پارچه ای و نسل نو کتاب و… استفاده نماید.
همچنین این مرکز در نظر دارد باتوجه به تکنولوژی و تحق آرمان‌های خود، از فلش کارت، نرم‌افزارهای محتوایی و تهیه فیلم نامه و تولید انمیشن‌های سه بعدی بهره ببرد.
سخن آخر:
باتوجه به رسالت «مرکز الگوسازی رفتار اسلامی مسطر» در حوزه اخلاق و تربیت و الگوسازی در این حیطه برای کودکان و نوجوانان، از تمامی فعالان این عرصه خواهشمند است ما را با پیشنهادات سازنده و کاربردی خویش یاری نمایند
2

درباره ی mestar

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *