خانه / اخبار مركز / بررسی سیره اخلاقی تربیتی شهید ایت الله صدر(ره)

بررسی سیره اخلاقی تربیتی شهید ایت الله صدر(ره)

57

مرکز الگوسازی رفتار اسلامی مسطر در دومین شماره از کتاب های خود خود به بررسی ابعاد شخصیتی شهید صدر‌(ره)

از منظر تربیتی پرداخته است.

سطر اول با نام فضیلت های فراموش شده به قلم مهدی علمی دانشور با اشاره به این که عصر حاضر به دوران تکنیک و انفجار اطلاعات تعبیر شده است و سبک زندگی در دوران فعلی مغایرت اساسی با روزگاران پیشین دارد، می خوانیم: «مردم در طول تاریخ روحانیت را به عنوان سمبل و نماد علم، معرفت، تقوا و پرهیزکاری می شناسند. در توصیف کمال روحانی و نفسانی و پیروی طریق عرفان و معرفت اهل علم، سخن ها و کتاب های بسیار نگاشته شده است».

این نوشتار با بیان نقش آفرینی عالمان بزرگ و خودساخته ای چون حضرت امام خمینی(ره) رهبری نظام جمهوری اسلامی و پس از ایشان رهبری هوشمندانه مقام معظم رهبری، آورده است: «پای در عرصه سیاست گذاشتن، اصول خود را می طلبد و اگر انتظار عامه از روحانیت را برای ماندن در مقام مرجعیت معنوی طلب می کنیم، باید به همان نکته مهم در اشاره اولین به درخواست حضرت حجت(عج)، از آن روحانی طالب معرفت؛ که مسلمان واقعی بودن است، برسیم».

زیر طاق های ضربی بغداد به بررسی برجسته هایی از زندگی آیت الله شهید محمدباقر صدر اختصاص دارد که در آن گوشه ای از آغاز تحصیلات، تحصیل علوم حوزوی، زمان هجرت، تحقیق و تدریس، مجاهدت های علمی، عمل به وظیفه، تداوم بر انجام وظیفه، اخلاص و شجاعت، رشادت و ایستادگی و چگونگی شهادت وی را به قلم آورده است و تصریح دارد که شهید آیت الله صدر از همان ابتدا طلبه ای نبود که فقط بیاموزد و صرفا بر محفوظات خود بیفزاید بلکه ذهن کنجکاوش اجازه نمی داد که از کنار مسائل علمی به راحتی بگذارد.

اخلاق در اقتصاد بخش دیگری از مسطر است که به بررسی آراء و نظرات سیدمحمدباقر صدر در باب اقتصاد می پردازد و در بخشی از آن به نقل از شهید آمده است: «اگر اقتصاد ملتی متزلزل باشد، اساس دینداری جامعه دچار مشکل خواهد شد؛ از این جا معلوم می شود که وظیفه مکتب اقتصادی، ارائه راه حل هایی است که با مفاهیم عدالت خواهانه سازگار باشد. توجه به عدالت، قناعت، دوری از حرام خواهری و به دست آوردن اموال شبهه ناک در مسائل اقتصادی از مهم ترین مباحث اقتصاد اسلامی است».

برداشت هایی از یک زندگی، عنوان مطلبی است که در آن به زندگی خانوادگی، رابطه با مادر، رابطه با خواهر، رابطه با همسر، رابطه با فرزندان، رابطه با شاگردان، عبادت و توجه به اهل بیت(ع)، ارادت به امام حسین(ع)، زیارت اربعین، رابطه با امام زمان(عج)، توسل به ائمه، تواضع و فروتنی، شهید آیت الله سیدمحمدباقر صدر پرداخته شده است.

در بخش رابطه با خواهر می خوانیم: «شهید صدر برای خواهرش دوست و برادری رفیق بود، ساعت های زیادی را با او می گذراند، به حرف هایش گوش می داد و در درس ها به او کمک می کرد. هرگاه جلسه خانوادگی تشکیل می شد، او را در بهترین نقطه مجلس می نشاند و با دقت و توجه به سخنانش گوش می داد و در مراجعه به نوشته ها و مقالات او، وقت زیادی صرف می کرد».

سطر آخر نیز به بیان آخرین سفارش های آیت الله صدر در آخرین درس های ایشان است که در آخرین درس اخلاق، ریشه همه گناهان را در زندگی بشر، دنیاپرستی دانسته و با نگاهی تیز و روان شناسانه در جان مخاطب نفوذ می کند و حقیقت دنیا را که به تعبیر قرآن «متاع قلیل» است، برای کمال جویان مجسم می کند و دل های ملکوتی را به تفرج در ملکوت وا می دارد.

در این شماره از کتابهای مسطر، مصاحبه های با آیت الله اعرافی، آیت الله شاهرودی و آیت الله حائری در حوزه دانش و بینش و فعالیت های علمی و اخلاص و تقوا و تسری اخلاق شهید صدر در حوزه عراق، آورده شده است.

درباره ی mestar

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *